13 fevral 2026-cı il tarixdə Mingəçevir şəhərində Mingəçevir Dövlət Universiteti və AzTU-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən “Azərbaycan İES” MMC-də enerji klasteri çərçivəsində vörkşop və “Təhsildə Keyfiyyət, Dayanıqlılıq və İnnovasiya Forumu – 2026” tədbirləri ilə bağlı yazıçı, şair, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü, "Qızıl qələm", "Ali Baş Komandan", "Heydər Əliyev-100" media mükafatları laureatı, ehtiyatda olan baş zabit, Türk Ağsaqqalları İctimai Birliyinin üzvü, Milli Qəhrəmanları Tanıtma İctimai Birliyinin Yevlax rayon Nümayəndəliyinin Hərbi Məsələlər Şöbəsinin müdiri, Yeni Yazarlar və Sənətçilər İctimai Birliyində Şəhidlərin Ailə Üzvləri, Qazilər və Yaradıcı Hərbçilərlə İş Departamentinin sədri, Mir Cəlal Paşayev adına Milli Virtual Kitabxananın Şəhidlərin Ailə Üzvləri, Qazilər və Yaradıcı Hərbçilərin bədii yaradıcılıq üzrə bölməsinin rəhbəri, "Dialoq.az" xəbər saytının (Dialoq TV) rəhbəri Natiq Əlisoy müsbət fikirlərini bildirib.
O bildirib ki, son illər ölkəmizin müxtəlif bölgələrində keçirilən ictimai, mədəni və sosial tədbirlərin sayı artsa da, əsas məsələ onların keyfiyyət göstəriciləridir. Tədbirin uğuru yalnız iştirakçı sayında deyil, təşkilatçılıq səviyyəsində, müzakirə olunan mövzuların aktuallığında, səmimiyyət mühitində və yaradılan əməkdaşlıq imkanları ilə ölçülür.
Regionlarda keçirilən tədbirlər dövlətçilik prinsiplərinin möhkəmləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və ictimai düşüncənin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Nümunəvi tədbir ilk növbədə onun dəqiq planlaşdırılmasından başlayır. Məkan seçimi, texniki təminat, vaxtın düzgün bölüşdürülməsi və proqramın ardıcıllığı tədbirin keyfiyyətini müəyyən edən əsas faktorlardır. Qarşılanma mərhələsi isə iştirakçılarda ilk təəssüratı formalaşdırır. Qonaqların səmimi və peşəkar şəkildə qarşılanması, qeydiyyat prosesinin operativ təşkili tədbirin ümumi imicinə birbaşa təsir göstərir.
Region tədbirlərində seçilən mövzular yerli ictimaiyyətin real problemlərini əhatə etməli, eyni zamanda ümumdövlət maraqlarına xidmət etməlidir. Dövlətçilik prinsiplərinin təbliği, vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsi, milli adət-ənənələrə hörmət kimi istiqamətlər xüsusi yer tutmalıdır. Çıxış edən natiqlər konkret faktlara əsaslanmalı, statistik məlumat və real təkliflərlə çıxış etməlidirlər.
Audiovizual təqdimat üçün nəzərdə tutulan çıxışların qısa, aydın və emosional baxımdan təsirli olması olduqca vacibdir. Uzun və təkrarlanan nitqlər dinləyicinin diqqətini azaldır. Əvəzində konkret təkliflər və həll yolları tədbirin praktik əhəmiyyətini artırır.
Müasir dövrdə tədbirlər yalnız ənənəvi çıxış formatı ilə məhdudlaşmamalıdır. Panel müzakirələr, sual-cavab sessiyaları, gənclərin aktiv iştirakı, multimedia təqdimatları tədbirə dinamika gətirir. Yeni ideyaların irəli sürülməsi və innovativ yanaşmalar regionların hərtərəfli inkişafına böyük töhfə verə bilər.
Keçirilən tədbirlərin ən mühüm nəticələrindən biri də yeni dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması olmalıdır. Rəsmi çərçivə ilə yanaşı, qeyri-rəsmi ünsiyyət imkanlarının yaradılması iştirakçılar arasında etimadı möhkəmləndirir. Bu isə gələcək layihələrin və birgə təşəbbüslərin əsasını qoyur.
Regionlarda keçirilən tədbirlər eyni zamanda milli kimliyin qorunmasına da xidmət etməlidir. Dövlət rəmzlərinə hörmət, milli musiqi və mədəni elementlərin proqramda yer alması tədbirin ruhunu formalaşdırır. Eyni zamanda, ictimai düşüncənin inkişafına yönəlmiş maarifləndirici çıxışlar və müzakirələr cəmiyyətin intellektual səviyyəsinin yüksəlməsinə təkan verir.
Odur ki, nümunəvi tədbir təsadüf nəticəsi deyil, planlı və məsuliyyətli təşkilatçılığın məhsuludur. Keyfiyyətli proqram, peşəkar aparıcılıq, aktual mövzular, interaktiv müzakirələr və səmimi mühit bir araya gəldikdə tədbir yalnız bir günlük hadisə deyil, uzunmüddətli ictimai təsirə malik platformaya çevrilir. Düzgün qurulmuş tədbir model isə həm dövlətçilik prinsiplərinin inkişafına, həm də milli dəyərlərin qorunmasına real töhfə verə bilər.
Düşünürəm ki, 13 fevral 2026-cı il tarixdə Mingəçevir şəhərində Mingəçevir Dövlət Universiteti və AzTU-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən “Azərbaycan İES” MMC-də enerji klasteri çərçivəsində vörkşop və “Təhsildə Keyfiyyət, Dayanıqlılıq və İnnovasiya Forumu – 2026” tədbirləri regionlarda təşkil olunan tədbirlərə real müsbət nümunədir. Bu kimi uğurlu tədbirlər bizləri sevindirir,-Deyə yazıçı bildirib".